Konstrukcje z betonu – co i jak?

www.nagrodynobla.com.pl Budujemy konstrukcje stalowe Poznań od wielu lat.

konstrukcje_z_betonu__co_i_jak.jpg

Beton to materiał powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach budownictwa – od małych form architektury miejskiej, przez budowę domów, po budownictwo na wielką skalę, obejmujące między innymi drogi i mosty, trasy metra czy stadiony.

Konstrukcje uzyskane z jego wykorzystaniem stanowią podstawę wielu projektów – mimo że nastąpił już duży postęp w technologii, ten prosty i trwały materiał wydaje się wciąż idealny do większości zastosowań.

W przypadku, gdy trzeba wzmocnić jego wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, konstrukcje z betonu są wspomagane stalowymi prętami.

Jest to tak zwana konstrukcja żelbetowa, posiadająca liczne zalety – między innymi dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ogień, tanie koszty eksploatacji i twardość.

Niestety nie jest ona idealna – tworzenie budowli z wykorzystaniem żelbetu jest pracochłonne, a tego typu konstrukcje są bardzo ciężkie.

Innym rodzajem konstrukcji betonowej jest konstrukcja sprężona, w którą wprowadza się celowo siły mające przeciwdziałać ściskaniu i rozciąganiu, będącym efektem obciążeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *